Parki Narodowe PN WOLIŃSKI PN NAJNOWSZE INFORMACJE
Leśne wzgórze” - plenerowa ścieżka edukacyjna Wolińskiego Parku Narodowego podsumowanie wakacji

Woliński Park Narodowy od 24 czerwca prowadzi co tygodniowe spotkania edukacyjno-promocyjne na terenie plenerowej ścieżki edukacyjnej „Leśne Wzgórze” zlokalizowanej na terenie Muzeum Przyrodniczego w Międzyzdrojach przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach. Partnerem projektu „Leśne Wzgórze” jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Podczas spotkań, uczestnikom towarzyszą gry, zabawy i zajęcia edukacyjne. Na każdym spotkaniu pracownicy Parku opowiadają zainteresowanym o walorach przyrodniczych WPN oraz prowadzą zajęcia o lesie.

Uczestnicząc w zajęciach na ścieżce edukacyjnej można zapoznać się z tematyka ochrony przyrody, a także gatunkami zwierząt i roślin jakie występują na terenie WPN.

Dla dzieci i młodzieży prowadzone są zajęcia z kartami pracy opracowanymi na podstawie stanowisk ścieżki edukacyjnej. W kartach są liczne zagadki przyrodnicze i rebusy, na które odpowiedzi uczestnicy uzyskują po zapoznaniu się z elementami ścieżki. Jest to świetna zabawa i nauka.

Żeby aktywnie spędzać czas na ścieżce przygotowaliśmy dla uczestników leśną skocznię, na której każdy może porównać długość swoich skoków, do skoków wybranych zwierząt leśnych. Aby pobudzić wszystkie zmysły i wyobraźnię uczestników, zabieramy ich na ścieżkę zmysłów. Spacerując z zamkniętymi oczami po różnorodnych podłożach np. kamykach czy szyszkach, mogą przekonać się jak zawodny bywa tylko wzrok w poznawaniu i odczuwaniu przyrody – zabawa na całego.

Dla bardziej dociekliwych i ambitnych uczestników przeznaczone są klocki edukacyjne zawierające informacje o wybranych gatunkach roślin i zwierząt leśnych. Ich ułożenie często sprawia trudności, ale daje wiele satysfakcji tym, którzy podejmą to wyzwanie.

Kto zastanawiał się kiedyś, ile lat mają drzewa, spróbować może swych sił i policzyć słoje na specjalnie przygotowanych przekrojach wybranych gatunków drzew liściastych i iglastych, przy okazji zapoznając się z ich biologią, budową liści i owoców.

Najmłodsi uczestnicy zajęć edukacyjnych najlepiej czują się w roli tropicieli leśnych zwierząt, podczas zajęć z rozpoznawania tropów. Specjalnymi pieczątkami odciskają tropy w piasku i rozpoznają, kto mógł taki trop zostawiać.

Za udział w zajęciach edukacyjnych i prowadzonych konkursach uczestnicy otrzymują drobne upominki przygotowane wraz z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.


Zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału warsztatach edukacyjnych na terenie plenerowej ścieżki edukacyjnej „Leśne Wzgórze”, w każdy wakacyjny poniedziałek od godziny 10.00 do 14.00.

Zajęcia organizujemy bezpłatnie.

Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji WPN pn.-pt., 7.00-15.00, pod nr telefonu 91 328 07 27, wew. 50., email: m.szweik@wolinpn.pl.

Wstęp i uczestnictwo we wszystkich zajęciach są bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy.

 

Dane statystyczne

Powierzchnia: 10 937 ha
Obszary ochrony ścisłej: 500 ha
Ekosystemy leśne: 42,5 %
Ekosystemy wodne: 42,8 %
Ekosystemy nieleśne:14,7 %
Pracownicy: 58
Długość szlaków turystycznych: 50,1 km
Liczba odwiedzających: ok. 1,5 mln
 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1732060 Projekt i realizacja: PADO