Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
VIII Wiosenny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

Dnia 15 maja 2014 roku w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się drugi etap VIII Wiosennego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Konkurs przeznaczony był dla dzieci sześcio- i siedmioletnich z powiatu chojnickiego. Warunkiem zakwalifikowania się do drugiego etapu było wykonanie pracy plastycznej pt. Świat owadów Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Nagrodzono i wyróżniono 30 prac.

W II etapie spotkało się siedemnaście dwuosobowych zespołów reprezentujących zwycięzców pierwszego etapu. Podczas konkursu należało wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. wiosennych roślin, zwierząt budzących się ze snu zimowego, ptaków powracających do Polski wiosną a także owadów.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z kl. I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach w składzie: Marianna Brunka i Weronika Szyszka (wychowawca Pani Mirosława Czarnecka).
Zaledwie pół punktu mniej miały dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach. Była to drużyna z kl. I c (opiekun Pani Lucyna Skórczewska), którą reprezentowali Kornelia Lis i Wiktor Cysewski oraz z klasy I d (opiekun Pani Barbara Przybyszewska) w składzie Sara Delikta i Remigiusz Matyja. Pół punktu dzieliło od zwycięstwa również klasę I a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach, którą reprezentowała Wiktoria Kroplewska oraz Paulina Lica. Do konkursu dziewczynki przygotowywała Pani Ilona Szramka oraz Małgorzata Nowak. Wszystkie te drużyny zajęły równorzędne drugie miejsce.

Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy I b z Zespołu Szkół w Charzykowach w składzie: Jeremi Szczukowski oraz Paweł Werochowski (wychowawca Pani Joanna Winkowska).

Czwarte miejsce zajęła Paulina Łęgowska oraz Marcel Filipczak, którzy reprezentowali kl. 0 f (oddział przedszkolny) ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach (opiekun Pani Justyna Klawa).
Piąte równorzędne miejsca zajęły drużyny: z kl. I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku (opiekun Pani Maria Brańka) w składzie Mikołaj Sztormowski i Patrycja Helta, z kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Konarzynach - oddział przedszkolny (wychowawca Pani Beata Kostrzewska) w składzie Julia Stanisławska, Andżelika Rudnik oraz grupa z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Skrzaty” w Chojnicach (opiekun Pani Sylwia Kaliszewska), którą reprezentowała Zuzanna Formella oraz Cezary Drejer.

Szóste miejsce ex aequo zajęła Julia Korzoska reprezentantka klasy I ze Szkoły Podstawowej w Leśnie (opiekun Pani Iwona Butowska) oraz uczennice kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach Zuzanna Olejniczak i Zofia Jażdżewska (wychowawca Pani Barbara Szreder).

Siódme miejsce zajęły trzy drużyny. Uczniowie z kl. I a ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach Tomasz Szymański oraz Filip Darwish (opiekun Pani Barbara Pruska), uczniowie z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Czersku, filia Malachin w składzie Laura Kuklinska oraz Marlena Cieminska (wychowawca Pani Maria Adamczyk) oraz drużyna reprezentująca kl. I a ze Szkoły Podstawowej w Konarzynach (opiekun Pani Maria Lemanczyk) w składzie Adrian Wysocki i Magdalena Kowcun.
Ósme miejsce zajęła Klaudia Kryger oraz Maksymilian Ossowski z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach, których do konkursu przygotowywała Pani Regina Rudnik.
Dziewiąte miejsce zajęła grupa reprezentująca Przedszkole Niepubliczne „Promyczek” z Chojnic w składzie Gracjan Śliwiński oraz Paweł Szramka (opiekun Pani Gabriela Laska)

Dziesiąte miejsce zajęła drużyna z kl. I a z Zespołu Szkół w Charzykowach (opiekun Pani Katarzyna Szczepańska) w składzie Joachim Kwiatkowski oraz Wiktoria Dąbrowska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie. Składamy również serdeczne podziękowanie nauczycielom przygotowującym dzieci do naszych zmagań.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1732098 Projekt i realizacja: PADO