Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
Drzewa w kulturze ludowej

27 lutego br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się pierwszy w tym roku wykład z cyklu Czwartkowe spotkania z przyrodą. Poświęcony był magii drzew, ich roli i znaczeniu w kulturze ludowej. Jak poinformowała zebranych Pani dr Justyna Słomska –Nowak dawniej ludzie wierzyli, że przyrodzie od człowieka należy się szacunek i wszystko co robili było jej podporządkowane. Szczególnie drzewa były obiektami kultu. Im było ono wyższe, tym większą miało wartość. Było miejscem kontaktu z bóstwami. Łączyło to co ziemskie z tym co boskie. Wierzono m.in., iż w lipie mieszka Matka Boska. Dlatego sadzono ją przy domostwach, wieszano na niej kapliczki a także rzeźbiono z niej wizerunki Matki Boskiej. W wierzbach mieszkał natomiast diabeł Boruta, podobnie zresztą jak w czarnym bzie. Pani Justyna przypomniała o tym, iż dawniej panował również zakaz ścinania drzewek owocowych – gruszy i jabłoni. Przy ścinaniu puszczają soki, które wyglądają jak łzy. Płacz spadał więc na tego, kto je ścinał i on też według wierzeń, za to co zrobił, miał zginać. Palone, świeże gałązki drzewek owocowych skwierczały, jak uważali dawniej ludzie to kolejny dowód na to, iż mieszkał w nich duch.
Warto przypomnieć sobie o tym w co kiedyś wierzyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Świat przyrody był dla nich podstawową wartością. Obecny rok jest rokiem patrzenia na własną kulturę. W 2014 roku mija dwieście lat od urodzin Oskara Kolberga, który jako pierwszy wydawał prace w języku polskim, dokumentując kulturę i sztukę ludową kraju. Ten rok poświęcony jest właśnie temu tak znanemu folkloryście.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1701506 Projekt i realizacja: PADO