Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
Finał XIII Konkursu Wiedzy Przyrodniczej

W środę 11 grudnia br., w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach, odbył się II etap XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej dla klas II – III szkół podstawowych. Temat tegorocznej edycji: Grzyby Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.
Do II etapu konkursu zostało zakwalifikowane dziesięć klas ze szkół z naszego powiatu, które wyłonione zostały z etapu plastycznego. W I etapie – plastycznym, trzeba było pokonać liczną konkurencję, ponieważ nadesłanych zostało 335 prac z 22 szkół. W części teoretycznej uczniowie mieli do rozwiązania 8 zadań, w których mogli wykazać się szeroką wiedzą przyrodniczą. Miejsce pierwsze zajęli uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej w Silnie, w składzie Mateusz Nagórny, Oliwier Wytrążek – Kulpa i Artur Kołatka. Wychowawcą tej klasy jest Pani Maria Stoltmann.
Drugie miejsce zajęła klasa III ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach. Reprezentowały ją Agata Leliwa Piechowska, Natalie Sikorska i Roksana Drążkowska. Uczniów przygotowała Pani Danuta Szyszka.
W najlepszej trójce znaleźli się także Paweł Borzyszkowski, Bartosz Brzeziński oraz Aleksandra Pażontka Lipińska z kl. II ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach, które przygotowała Pani Lucyna Kiedrowska.
Pozostali uczestnicy przyjechali do nas z kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, klasy III ze Szkoły Podstawowej w Leśnie, kl. II b z Zespołu Szkół Publicznych w Konarzynach, kl. III ze SP w Ostrowitem, kl. III ze SP w Nowej Cerkwi oraz kl. II a ze SP w Lichnowach. Niestety na drugi etap konkursu nie dotarli reprezentanci Szkoły Podstawowa nr 1 w Czersku, Filia w Malachiniu.
Oprócz uczestników etapu teoretycznego, nagrody otrzymali także zwycięzcy i wyróżnieni etapu plastycznego. Wręczał je Dyrektor Parku mgr inż. Janusz Kochanowski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy nauczycielom za pracę jaką włożyli w przygotowanie uczniów i już dzisiaj zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2175001 Projekt i realizacja: PADO