Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
VII Wiosenny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej

14 maja br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach odbył się drugi etap VII Wiosennego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Konkurs przeznaczony był dla dzieci sześcio- i siedmioletnich z powiatu chojnickiego. Warunkiem zakwalifikowania się do drugiego etapu było wykonanie pracy plastycznej pt. Rośliny chronione Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Nagrodzono i wyróżniono 17 prac.

W II etapie spotkało się osiem 3-osobowych zespołów reprezentujących zwycięzców pierwszego etapu. Niestety dziewiąta drużyna z kl. I a ze Szkoły Podstawowej w Brusach, która również zwyciężyła w tym etapie (opiekun Pani Aleksandra Turowska) nie dotarła na zmagania konkursowe. Podczas konkursu należało wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. roślin chronionych PNBT, zwierząt budzących się ze snu zimowego, ptaków powracających do Polski wiosną.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z kl. I a Zespołu Szkół Publicznych w Konarzynach w składzie: Bartłomiej Olik, Anna Olik oraz Julia Breza (wychowawca Pani Teresa Majer). Zaledwie pół punktu mniej miała drużyna sześciolatków z Przedszkola Niepublicznego „Promyczek” w Chojnicach i tym samym zajęła drugie miejsce. Reprezentowali ją: Maksymilian Kabat, Wiktoria Porożyńska oraz Daniel Wenderski (opiekunowie: Pani Lidia Błocińska oraz Pani Gabriela Laska).
Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach w składzie: Mateusz Byszewski, Adam Wegners oraz Emilia Spisak (wychowawca Pani Zofia Zakrzewska).

Czwarte miejsca równorzędne zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach w składzie: Julia Lemańczyk, Klaudia Kryger oraz Tomasz Lewiński (wychowawca Barbara Bohdan) oraz drużyna z kl. I c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach, którą reprezentowali: Julia Glamowska, Oliwia Młodzianowska oraz Łukasz Ros (wychowawca Pani Mariola Wera).

Piąte miejsce zajęła grupa 6-latków z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Chojnicach. Emiliana Gibowskiego, Anastazję Chlasta oraz Paulinę Morzuch do konkursu przygotowywała Pani Justyna Kobierowska.

Szóste miejsce również zajęły dwie drużyny. Była to grupa 6-latków z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach w składzie: Paweł Sułkowski, Olgierd Rząska oraz Paula Zalewska (opiekun Pani Karolina Ginter) oraz uczniowie kl. I c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach w składzie: Amelia Rekowska, Mikołaj Sawicki, Adrianna Lehmann (wychowawca Pani Ewa Drobińska)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie. Składamy również serdeczne podziękowanie nauczycielom przygotowującym dzieci do naszych zmagań.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2175011 Projekt i realizacja: PADO