Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
Finał XII Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej

We wtorek 11 grudnia br., w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach, odbył się II etap XII Powiatowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej dla klas II – III szkół podstawowych. Lata 2011-2012 zostały ogłoszone Międzynarodowym Rokiem Nietoperza. W PNBT do tej pory stwierdzono dziewięć gatunków tych ssaków . Stąd temat przewodni tegorocznej edycji: Nietoperze wokół nas.
W II etapie konkursu udział wzięło dziesięć klas ze szkół naszego powiatu, które wyłonione zostały z etapu plastycznego. W I etapie – plastycznym, trzeba było pokonać liczną konkurencję, ponieważ nadesłanych zostało 231 prac z 19 szkół.
W części teoretycznej uczniowie mieli do rozwiązania 9 zadań, w których mogli wykazać się szeroką wiedzą przyrodniczą. Miejsce pierwsze zajęły uczennice kl. III ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie, w składzie Kacper Fojuth, Kinga Orlikowska i Kinga Hamernik. Wychowawcą tej klasy jest Pani Celina Drewek.
Drugie miejsce zajęła klasa III z Zespołu Szkół Publicznych w Konarzynach. Reprezentowały ją Maria Kowcun, Natalia Wójcik oraz Sara Wnuk Lipińska. Uczniów przygotowała Pani Beata Kostrzewska.
W najlepszej trójce znalazły się także Karolina Cieplińska, Anna Pukrop oraz Natasza Stolp z kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, które przygotowała Pani Bożena Jażdżewska.
Pozostali uczestnicy przyjechali do nas ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Chełmach kl. III, ze SP w Swornegaciach kl. II, ze SP w Kosobudach kl. II, ze Ostrowitem kl. II i III, z Zespołu Szkół w Silnie kl. II, oraz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach kl. III b.

Oprócz uczestników etapu teoretycznego, nagrody otrzymali także zwycięzcy i wyróżnieni etapu plastycznego. Wręczał je Dyrektor Parku mgr inż. Janusz Kochanowski.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy nauczycielom za pracę jaką włożyli w przygotowanie uczniów i już dzisiaj zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2168028 Projekt i realizacja: PADO