Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
Skrzydlaci mieszkańcy Parku

10 maja br. w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” odbył się drugi etap VI Wiosennego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej. Konkurs przeznaczony był dla dzieci pięcio-, sześcio- i siedmioletnich z powiatu chojnickiego. Warunkiem zakwalifikowania się do drugiego etapu było wykonanie pracy plastycznej pt. Skrzydlaci mieszkańcy Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Nagrodzono i wyróżniono 20 prac.
W II etapie spotkały się 3-osobowe zespoły reprezentujące zwycięzców pierwszego etapu. Podczas konkursu należało m.in. rozwiązać zagadki poświęcone zwierzętom zasypiającym na zimę, odgadnąć kolory wiosennych roślin, posegregować odpady. Nie zabrakło też pytań dotyczących Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.
Pierwsze miejsce ex aequo zajęły drużyny z kl. Ia z Zespołu Szkół nr 7 w Chojnicach w składzie: Karolina Cieplińska, Natasza Stolp i Anna Pukrop (opiekun Pani Bożena Jażdżewska) oraz z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach, którą reprezentowali: Agata Leliwa Piechowska, Natalie Sikorska oraz Kamila Ryduchowska (wychowawca Danuta Szyszka).
Drugie miejsca również równorzędne zajęły drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową nr 3 w Chojnicach. Byli to przedstawiciele kl. I a w składzie: Julianna Lewińska, Julia Drozd i Kornel Kępa, których do konkursu przygotowywała Pani Ewa Sawicka oraz reprezentanci kl. I c, czyli Kacper Kniter, Oliwia Pecyna i Angelika Solejewska (opiekun Pani Zenobia Spichalska).
Trzecie miejsce zajęli uczniowie z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach w składzie: Robert Synak, Mikołaj Czarnowski oraz Mikołaj Olejniczak (wychowawca Monika Puchert – Ejsmont).
Uczniowie Pani Gabrieli Węsierskiej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach zajęli miejsce czwarte. Klasę I a reprezentowali: Julia Megier, Antonina Syngierska oraz Paula Szczęsna.
Piąte miejsce zajęła grupa 6-latków z Przedszkola Niepublicznego „Promyczek” w Chojnicach. Alicję Borzyszkowską, Mateusza Byszewskiego oraz Jana Wojciechowskiego do konkursu przygotowywała Pani Jadwiga Megier oraz Pani Agnieszka Stoltman.
Ostatnie miejsce należy do grupy 6-latków z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” w Chojnicach w składzie: Tymoteusz Stanke, Szymon Swierawski i Michał Jutrzenka (opiekun Pani Halina Baszanowska).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie. Składamy również serdeczne podziękowanie nauczycielom przygotowującym dzieci do naszych zmagań.
 

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2174996 Projekt i realizacja: PADO