Parki Narodowe PN SŁOWIŃSKI PN NAJNOWSZE INFORMACJE
Ptaki Spitsbergenu
We wszystkie wrześniowe dni, w godzinach 9 - 17 w Muzeum Przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie udostępniona będzie wystawa fotografii przedstawiających skrzydlatych mieszkańców Arktyki oraz jej fascynującą przyrodę.
 
Autorem jest Mateusz Moskalik, ur. w 1978 roku. Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania fotograf i polarnik. Jest doktorantem w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (PAN). Prowadzi badania z zakresu glacjologii i sedymentologii na obszarze południowego Spitsbergenu. Jeszcze jako student na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego został uczestnikiem XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen. Spędził ponad rok w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, prowadząc obserwacje sejsmologiczne i pomagając w obserwacjach środowiskowych. Od tamtego czasu niemal każdy sezon wiosenno - letni spędza na Spitsbergenie, łącząc działalność naukową z realizowaniem swoich pasji: fotografii, nurkowaniu i penetracji jaskiń lodowcowych.
 
Spitsbergen - największa z kilkunastu wysp archipelagu Svalbard, norweskiej prowincji w Arktyce. Jest on zlokalizowany na północ od Półwyspu Skandynawskiego poza kołem podbiegunowym. Wieczna zmarzlina, noc polarna, suchy klimat, niskie temperatury, skaliste wybrzeża, a w głębi pola lodowcowe - to warunki występujące na Spitsbergenie. Ze względu na te warunki oraz bardzo powolną odnowę arktycznej przyrody, jej małą różnorodność, około 60% wyspy stanowią parki narodowe i rezerwaty.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2533800 Projekt i realizacja: PADO