Parki Narodowe PN TATRZAŃSKI PN NAJNOWSZE INFORMACJE
TPN na Krupówkach

Wystawę prezentującą niewielki fragment obszernego zielnika Zofii Radwańskiej-Paryskiej – botaniczki, taterniczki, przewodniczki tatrzańskiej i ratowniczki TOPR – można oglądać na Krupówkach.

 
Prace nad zielnikiem roślin tatrzańskich prowadziła od studiów na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1933 r. obroniła doktorat z botaniki, studiowała również geografię. O swojej pasji pisała tak: "Zabrawszy się do studiów botanicznych, jako przykładna studentka, a przy tym rozmiłowana w Tatrach, uważałam oczywiście, że muszę poznać szczegółowo florę tatrzańską. Nie była to sprawa łatwa, pominąwszy bowiem moje bardzo skromne po temu kwalifikacje, brakło też odpowiedniego polskiego klucza – podręcznika do określania roślin.(...) Jakoś tam więc kombinując jedno z drugim, botanizowałam i usiłowałam określać moje zbiory. (...) W zbiorach roślin z tych wypraw znalazł się ładnie powycinany, niewielki liść, który mi nastręczył nie lada kłopotów. Najłatwiej i najprościej oznacza się rośliny z kwiatów, ostatecznie z owoców, ale z liścia - to bywa czasem sprawa rzeczywiście trudna. Wreszcie postanowiłam zasięgnąć opinii najlepszego znawcy flory Tatr. (...) Profesor, spojrzawszy nań, zerwał się od biurka, przy którym siedział.
 
– Gdzieście to znaleźli? To jest sasanka słowacka, roślina dotąd w Polsce jeszcze nie znaleziona. Gratuluję sukcesu! 
Byłam zaskoczona. Więc naprawdę można znaleźć nową roślinę? A ja myślałam, że w Tatrach już wszystkie są odkryte" (Zofia Radwańska-Paryska, Mozaika tatrzańska).
W latach 30. była jedną z czołowych taterniczek i alpinistek polskich. Jako pierwsza Polka weszła na szczyt Mont Blanc, Matterhorn, Grandes Jorasses. Była pierwszą kobietą w Polsce i na świecie, która została kwalifikowanym przewodnikiem wysokogórskim. Urodziła się 3 maja 1901 roku w Warszawie. Pierwszy raz w Tatry przyjechała po maturze. Wracała w nie rokrocznie, by w końcu w 1938 r. zostać na stałe. W maju 2001 roku świętowała setne urodziny. Zmarła 24 października 2001 r. 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1593420 Projekt i realizacja: PADO