Wiosenne spotkania

      Pierwszy naprawdę ciepły, słoneczny dzień 13 marca 2011 i pełzający gość na podwórku osady leśnej Psary-Kąty w Świętokrzyskim Parku Narodowym.  Żmija zygzakowata Vipera berus odmiana czarna, wygrzewała się koło domu, też pewnie zadowolona ze słonecznej pogody.
     Ubarwienie żmii zygzakowatej bywa bardzo zmienne. Najpospolitsza jest odmiana miedzianobrązowa i szarobrązowa ze słabo widocznym zygzakiem, zwanym również wstęgą kainową. Tak ubarwione są głównie samice, natomiast samce są w kolorach bardziej kontrastowych. Ciemnobrązowy lub czarny zygzak jest wyraźnie widoczny na szarym lub brązowym tle. Odmiana czarna jest stosunkowo rzadka i liczniej pojawia się w górach: Góry Świętokrzyskie, Gorce, Bieszczady.  Oczy żmii mają pionową szparowatą źrenicę i piękną bordową tęczówkę, co udało się uchwycić na zdjęciu.
     Żmija zygzakowata  jest jedynym jadowitym wężem żyjącym naturalnie w Polsce.  Wrodzona jej ostrożność  oraz strach przed człowiekiem powoduje, że o ile ma taką możliwość, zawsze "schodzi" mu z drogi. Broni się tylko w przypadku schwytania, nadepnięcia czy  drażnienia. Żmija,  jak wszystkie gady, jest w  Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową.

 

 

Dane statystyczne

Rok utworzenia: 1950
Powierzchnia ogólna: 7626 ha
Ekosystemy leśne: 7221 ha (94,7%)
Ekosystemy inne: 405 ha (5,3%)
Powierzchnia objęta ochroną ścisłą: 1715 ha (22,4%)
Powierzchnia objęta ochroną czynna: 5588 ha (73,4%)
Powierzchnia objęta ochroną krajobrazową: 323 ha (4,2%)
Powierzchnia otuliny: 20786 ha
Liczba pracowników w ŚPN: 52
Liczba pracowników w GP przy ŚPN: 14
Długość szlaków pieszych: 42 km
Liczba odwiedzających: ok. 220 tys./rok
 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1567514 Projekt i realizacja: PADO