Parki Narodowe PN PN BORY TUCHOLSKIE NAJNOWSZE INFORMACJE
Nie taki puchacz straszny !

W naszej kulturze jest wiele zwierząt, które przez wiele pokoleń były utożsamiane ze złem. Często mity i łączące się z nimi obawy człowieka urosły do takich rozmiarów, że nawet dziś nie potrafimy pozbyć się leków związanych z tymi zwierzętami. Na pierwsze miejsce z tej grupy wysuwa się wilk, a tuż za nim są nietoperze, kruki i puchacze.

I właśnie puchaczowi, ale także i innym sowom występującym w naszym kraju, poświęcony był czwartkowy wykład w Parku Narodowym „Bory Tucholskie” pt.: „20 lat w krainie puchacza. Biologia i ochrona sów”.. Spotkanie to było szczególne, gdyż rok 2010 jest XX rokiem istnienia Zaborskiego Parku Krajobrazowego, a w logo tego Parku znajduje się puchacz. Wykład ten jest także „owocem” współpracy między Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie” a Zaborskim Parkiem Krajobrazowym.
Również osoba prowadząca, czyli Pan  Dariusz Anderwal, jest od wielu lat związany z Borami Tucholskimi, najpierw poprzez Komitet Ochrony Orłów, a teraz jako autor i propagator programu edukacyjnego pt.: „Bubobory”. Na co dzień pracuje on w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.
Przed rozpoczęciem spotkania miło było usłyszeć od Pana Dariusz Anderwalda słowa podziękowania za zawsze okazywaną pomoc i życzliwość dla jego osoby, szczególnie przez Dyrektora Parku Narodowego Janusza Kochanowskiego, ale również pracowników zarówno parku narodowego, jaki i krajobrazowego.
Ale wróćmy do puchacza i sów. Dlaczego te zwierzęta z jednej strony nas ciekawią, a z drugiej boimy się ich. Ten lęk ugruntował się w nas przez pokolenia. Gdy spojrzymy na puchacza siedzącego w poświacie księżyca, to chyba już wiemy - przecież wyraźnie widać rogi a cała sylwetka ma jakiś „diaboliczny” wygląd.  Te „rogi” to nic innego, jak kępki piór, które potocznie nazywamy uszami, choć nie maja one nic wspólnego z tym narządem zmysłu. Wszystkie sowy mają uszy i to naprawdę doskonale rozwinięte, ale nie wykształcają ucha zewnętrznego, a otwory słuchowe ukryte są pod piórami. No i jeszcze te żółte oczy i umiejętność obracania głowy tak jakby w ogóle nie miały kręgów szyjnych.
Populacja puchaczy w Polsce utrzymuje się, w ostatnich latach, na dość stałym poziomie. W rejonie wielkopolsko-pomorskim szacuje się, że jest to ok. 70-80 stanowisk, a w samych Borach Tucholskich kilkanaście stanowisk. Szczególnie interesujący jest fakt, że najstarsze (przeszło sto lat temu), opisane stanowisko puchacza w Polsce, pochodzi z leśnictwa Bachorze (obecny obszar PNBT).
Ale puchacz to nie jedyna sowa w naszym kraju, niezwykle interesujące sa również włochatka, sóweczka (nasza najmniejsza sowa, która prowadzi dzienny tryb życia), uszatka, puszczyk, płomykówka (która coraz częściej spotykana jest w miastach).
Warto poznać sowy, również z tego powodu, że to my współcześnie jesteśmy odpowiedzialni za ich występowanie. Uczestnicy wykładu już o tym wiedzą.

Zapraszamy na kolejny wykład czwartkowy, odbędzie się on już 6 maja o godz.. 18.00  w siedzibie PNBT w Charzykowach, przy ul. Długiej(szczegółowe informacje ukażą się, w najbliższych dniach, na naszej stronie internetowej). Spróbujemy obalić kolejny mit, tym razem będzie to opowieść o wilkach, którą poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Bereszyński. Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze i sala konferencyjna, podobnie jak to było w ostatni czwartek, będzie „pękała w szwach”.
Serdecznie zapraszamy!

Dane statystyczne

Data utworzenia: 1 lipca 1996
Powierzchnia: 4 613,04 ha
Obwody ochronne:
- Bachorze 1 519,98 ha
- Drzewicz 1 544,96 ha
- Dębowa Góra 996,12 ha
- Wodny 530,36 ha
- Centrum Edukacji Przyrodniczej 7,25 ha
- Dyrekcja Parku 0,76 ha
Otulina: 1980,52 ha
Liczba pracowników: 32
Udział procentowy ekosystemów:
- leśne 85,32 %
- nieleśne ok 3%
- wodne 11,5 %
Liczba odwiedzających: 60 000
Długość szlaków: 87 400 m
Liczba jezior: 21
Ochrona:
- ścisła: 324,30 ha (7%)
- czynna 4209,78 (91%)
- krajobrazowa 78,96 ha (2%)

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 2439877 Projekt i realizacja: PADO