Parki Narodowe PN BIEBRZAŃSKI PN CIEKAWOSTKI Z PARKU
Co ma dzierlatka do kokoryczy?

Co ma dzierlatka do kokoryczy?

W Biebrzańskim P.N. kwitnie kokorycz. Mamy tutaj jej dwa gatunki: kokorycz pustą (Corydalis cava) i k. pełną (C. solida).

 

Jak można się łatwo domyślić jedna z nich ma wydrążone (puste) bulwy, a druga przeciwnie – ma bulwy pełne. Najczęściej możemy zobaczyć kokorycz pełną. U obu gatunków spotykamy rośliny o kwiatach purpurowych jak i białych.

więcej

Z dniem 5 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r.

Z dniem 5 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r.

Z dniem 5 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym (Dz.U. 2011 nr 210 poz. 1260). Zawiera ono listę 52 gatunków obcych, których sprowadzanie do kraju, przetrzymywanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż na terenie kraju wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zawartość wniosku o wydanie zezwolenia określona jest w art. 120 ust. 2 b Ustawy o ochronie przyrody. więcej

Chrońmy biebrzańskie płazy

Akcja "Płazy" rozpoczęta

Akcja

Jest to kontynuacja pięcioletniego programu edukacyjnego "Chrońmy biebrzańskie płazy" prowadzonego przez Biebrzański PN od 2010 r. Głównym celem programu jest wprowadzenie nowych form aktywności i edukacji ekologicznej młodzieży, poprzez jej bezpośredni udział w akcji ochrony i poznawania płazów. W przedsięwzięciu bierze udział młodzież z Gimnazjum i Liceum w Goniądzu pod opieką Pani Irminy Sosnowskiej. W tym roku około dwudziestu uczniów zgłosiło się do programu. Wczoraj wzięli udział w szkoleniach na temat płazów. Pracownicy BPN oraz Pani Sylwia Gadomska z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu w Białymstoku uczyli wolontariuszy rozpoznawania gatunków płazów występujących nad Biebrzą oraz przedstawili wiele ciekawych informacji dotyczących tej grupy zwierząt. Ważną częścią szkoleń było zapoznanie uczniów z metodami ochrony płazów i przygotowanie młodzieży do akcji inwentaryzacji i przenoszenia płazów na trasie ich wiosennej wędrówki do miejsc rozrodu. więcej

Powrót biebrzańskich orlików

Powrót biebrzańskich orlików

Powrót biebrzańskich orlików
Już wiosna. Nad Biebrzą widać ją i słychać chociażby w świecie ptaków. Gatunki osiadłe, które spędziły tu zimę, jak np. bielik i puchacz, rozpoczęły już lęgi. Z każdym dniem przybywa też powracających na lęgowiska gatunków wędrownych. Powróciły już nad Biebrzę gatunki zimujące w zachodniej Europie, m.in. dzikie gęsi i kaczki, żuraw, kszyk, grzywacz, skowronek, rudzik, drozd śpiewak czy zięba. W drodze są także gatunki należące do migrantów długodystansowych, zimujące w Afryce. Należą do nich również orliki.

więcej

Pierwsze zwiastuny wiosny …

Pierwsze zwiastuny wiosny …

Pierwsze zwiastuny wiosny …
Właśnie przyszła we wszelkich swoich przejawach … tych teoretyczno – astronomicznych jak i namacalnie – praktycznych. Resztki śniegu zalegają tylko w najbardziej ocienionych zakątkach borów świerkowych. Rzeka i kanały już oswobodzone z lodu. Ten ostatni znika w błyskawicznym tempie z ostatnich starorzeczy biebrzańskich. Wszędzie pełno ptasich głosów, ciągnących kluczy gęsi, czajek. Wiosna, wiosna …

 

 

 

 
 

 

 

więcej

Polskie Ostoje Ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym

Polskie Ostoje Ptaków w Biebrzańskim Parku Narodowym

Głównym założeniem projektu jest wdrożenie i usprawnienie czynnej ochrony ptaków wodnych i błotnych na terenach szczególnie cennych przyrodniczo w granicach pięciu parków narodowych, w tym Biebrzańskiego Parku Narodowego, poprzez jednoczesną poprawę warunków siedliskowych oraz ograniczanie presji inwazyjnych gatunków drapieżników, szczególnie norki amerykańskiej oraz szopa pracza (Polska zachodnia). Głównym koordynatorem prac jest Instytut Biologii Ssaków z siedzibą w Białowieży będący beneficjentem wiodącym projektu. więcej

Wszystko zależy od punktu potrójnego …

Wszystko zależy od punktu potrójnego …

Aby para wodna uległa skropleniu musi się zwiększyć ciśnienie lub obniżyć temperatura. Z nadmiaru pary wodnej w powietrzu powstają osady, opady, mgły i chmury. Dzisiaj - z racji niskiej temperatury, która powinna w końcu u nas zagościć - będzie o osadach. Wyróżniamy wśród nich: nalot ciekły, rosę, szron, sadź, gołoledź i zamróz. Zimą mamy do czynienia tylko z czterema ostatnimi zjawiskami. więcej

Niezwykła jesienna trójka

Niezwykła jesienna trójka

Niezwykła jesienna trójka
Uwaga, uwaga nadchodzi …Jesień zawitała nad biebrzańskie bagna i torfowiska. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Kwitnie kilka bardzo ciekawych gatunków roślin. O jednej z nich, niezwykle rzadkiej – niebielistce, już kiedyś pisałem. Dwie pozostałe są w Naszym Parku całkiem często spotykane. Zarówno goryczka jak i niebielistka są pod ścisłą ochroną!

więcej

Krwawe krajobrazy

Krwawe krajobrazy

Krwawe krajobrazy

Na biebrzańskich łąkach zrobiło się cicho i sentymentalnie. I choć wciąż w wielu miejscach dominuje zieleń to pojawiają się już pierwsze oznaki nadchodzących zmian…Tak, tak – lato przemija wraz upiornymi gzami i komarami. Nastaje pora porannych mgieł, pajęczyn i przymrozków. Na szczęście kwitnie jeszcze sporo gatunków roślin. więcej

Podróży nastał czas …

Podróży nastał czas …

Tym razem o roślinach, które towarzyszą naszym peregrynacjom. Bez względu na to jak będziemy podróżować: pieszo, rowerem czy samochodem – przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. Jak to zwykle bywa – nie tylko u facetów - uganiamy się za tym, co jest rzadkie, piękne i kolorowe…
A te przydrożne traktujemy po macoszemu. Zgniatamy je naszymi buciorami, kołami samochodów, zasypujemy piachem i solą. Mało tego - celowo wytaczamy coraz cięższe działa: kosimy a ostatnio po prostu stosujemy herbicydy (oczywiście jesteśmy „ekologiczni” i w związku z tym są one biodegradowalne!).

więcej

Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?

Ilu mamy prawdziwych Europejczyków w Biebrzańskim PN?

Już niedługo bo 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez kolejnych 6 miesięcy będziemy sprawować tzw. Prezydencję. W związku z tym , w piątek, w Warszawie na Placu Zamkowym rozpocznie się układanie unikalnego Dywanu Kwiatowego z motywem logo polskiej prezydencji. Czy będą tam albo przynajmniej ?
Obawiam się, że niestety nie!
 
I tak, przyszło mi na myśl, aby ujawnić wszystkie gatunki roślin, a także – tak przy okazji - kilka powszechnie znanych gatunków zwierząt, które w swoich naukowych (łacińskich), nazwach gatunkowych mają przymiotnik <europejski>, no i oczywiście żyją nad Biebrzą.

więcej

Nad Biebrzą zakwitł kupalnik – już niedługo zakwitnie kwiat paproci …

Nad Biebrzą zakwitł kupalnik – już niedługo zakwitnie kwiat paproci …

Na początek trochę nie na temat bo nie o przyrodzie tylko o zbliżającej się Nocy Świętojańskiej.
Już niedługo, w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będziemy obchodzić Noc Kupalną.
 
Trochę informacji …Kościół, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości ludowej corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Nadano Kupalnocce patrona Jana Chrzciciela i zaczęto nawet zwać go Kupałą, z racji tego, że stosował chrzest w formie rytualnej kąpieli.
 
Tak naprawdę nie jest to związane z obrzędem kąpieli. Wyraz pochodzi najprawdopodobniej z indoeuropejskiego pierwiastka , oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość. Z kolei najkrótsza noc w roku ma miejsce z 21 na 22 czerwca (nie uwzględniając roku przestępnego) … Czyli niektórzy będą świętować przez 2 noce z rzędu!

więcej

Dane statystyczne

Data utworzenia
9 wrzesień 1993 r.

Powierzchnia Parku:  59 223 ha

Otulina:  66 824 ha

Powierzchnia form ochrony:

Ochrona ścisła:  7 279 ha
Ochrona czynna:  25 041 ha
Ochrona krajobrazowa:  26 903 ha

Udział procentowy ekosystemów:
· leśne –  26,5 %
· nieleśne –  71,8%
· wodne –  1,7 %

Łączna długość szlaków turystycznych: 459,5 km

Szlaki kajakowe ( Biebrzą, Sidrą, Jegrznią, Brzozówką, Wissą oraz kanałami: Augustowskim, Woźnawiejskim i Rudzkim) o łącznej długości 223,2 km

· Szlaki rowerowe (7) – 65,7 km
· Szlaki piesze (14) – 157,6 km
· Szlak konny o długości 13 km

Ścieżki edukacyjne (15) o łącznej długości 29,2 km

Teren Parku podzielony jest na:


Basen Górny i Środkowy, w skład którego wchodzą:
·  Obwód ochronny Trzyrzeczki,
·  Obwód ochronny Tajno,
·  Obwód ochronny Grzędy,
·  Obwód ochronny Ciszewo,
·  Obwód ochronny Kapice,
·  Obwód ochronny Kopytkowo
·  Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt

Basen Dolny, w skład którego wchodzą:
·   Obwód ochronny Osowiec,
·   Obwód ochronny Werykle,
·   Obwód ochronny Brzeziny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w patkach narodowych

Stronę wyświetlono: 1701423 Projekt i realizacja: PADO